lena

Нові правила маркування лікарських продуктів

Маркування лікарських продуктів Маркування лікарських продуктів
В кінці минулого року у Верховній Раді прийняли документ, який стосується всіх, без перебільшення, жителів країни: Закон "Про інформацію для споживачів харчових продуктів". Його головна мета - упорядкувати та удосконалити правила маркування харчових продуктів і ліків згідно з європейськими стандартами.   Деякі норми вже вступили в силу, інші будуть застосовані трохи пізніше (не пізніше шести місяців після публікації). Але з прилавків магазинів і вітрин аптек поки що не зникнуть старі вироби (їх реалізація дозволена протягом 3 років).

 

Згідно Олександру Бакуменко (заступник голови комітету Верховної Ради України з питань земельних відносин та аграрної політики), головною метою цієї постанови є покращення обізнаності покупців про ліки та іншу продукцію. При цьому в описі забороняється використовувати ту інформацію, яка може в будь-якому вигляді ввести споживача в оману. Ця заборона поширюється тепер і на рекламу.

 

Нові нормативи маркування для України

 

У нових положеннях, які з'явилися в документі, зазначено, що інформативний розділ на упаковці обов'язково повинен бути читабельним і зрозумілим. Заборонено використовувати будь-які елементи або графічні об'єкти, адже вони можуть перешкодити правильному сприйняттю тексту. Шрифт блоку з інформацією про товар сьогодні збільшується на 10%. При наявності у складі пальмового масла, виробник вказує його в обов'язковому порядку. Окремий стиль і колір використовується для деяких жирів (не тваринного походження, рослинні).

 

В опис заморожених виробів відтепер додається спеціальний значок, який інформує про можливе розморожуванні. Також вписується відсоток льоду / льодової глазурі, використовувані в процесі виробництва. Всі виробники повинні інформувати покупця про добавки, які можуть викликати будь-які алергічні реакції або непереносимість організму. Необхідно вказувати спосіб зберігання і переробки, будь-які обмеження в споживанні, вміст барвників, цукру або харчових добавок (повним списком).

 

Якщо раніше всі норми були розкидані по всьому Українському законодавству, то на нинішній момент вони були зібрані в єдиному документі. Деякі пункти залишилися недоторканими: необхідність вказувати ГМО, інформацію про країну-виробника.

 

При недотриманні зазначених норматив підприємство буде оплачувати штраф (приблизний розмір з 1 січня 2019 року - близько 62 тисяч гривень) або не більше 42 тис. грн, якщо підприємець є фізичною особою. Контроль над ситуацією проводить Державна служба з питань захисту споживачів та безпеки харчової продукції. Звичайно, перший час на прилавках все ще залишаться ліки старого зразка, так як для зміни упаковки і її впровадження потрібно мінімум 3 місяці.

 

Негативні сторони нових правил

 

На жаль, подібне нововведення має і свої мінуси. Серед основних виділяють наступні аспекти. Відтепер виробники не зобов'язані додавати до списку хімічні елементи, які входять до складу і не можуть вплинути на його кінцевий результат. Наприклад, нині на етикетці ви не знайдете згадки про барвники. Багато з них неможливо визначити в лабораторіях нашої країни. З цього моменту фірми можуть використовувати навіть небезпечні добавки, які не потрібно буде вписувати до складу.

 

Є в Положенні кілька негараздів, нестиковок і плутаних місць. Наприклад, в новому Законодавстві не потрібно вказувати повноцінний склад молочки, а там повинна бути закваска, сироватка, білок, які можуть бути не вписані.

 

Неправильним підходом є і нововведення щодо остаточної дати придатності. Нині вона буде складатися всього лише з року. А адже термін придатності вважається ключовим моментом, особливо в ліках. Рік - поняття надто широке. І подібні норми можуть призвести до багатьох проблем.

 

Чому поміняли маркування?

 

Законодавчі акти, пов'язані зі сферою безпеки харчових продуктів і захисту споживачів, які приймалися в нашій країні раніше, дозволяли регулювати всі питання про виробництво. За основу завжди брали світові і європейські принципи, які потім адаптували до українських реалій. Деякі блоки, зокрема ті, що були пов'язані з тваринництвом, взяли ще в 2014 році. А ця постанова стала останнім блоком, необхідним для завершення всього процесу. Як приклад взяли Європейську директиву 2011 року та переробили її для українських фірм. Вона відрізняється досить великим запасом міцності і враховує регіональні особливості всіх країн-членів Євросоюзу.

 

На нинішній момент дуже важливо, щоб Держпродспоживслужба всерйоз зайнялася контролем над дотриманням компаніями вищезгаданого Закону.

Рейтинг

Залишити коментар

Ви можете замовити продукцію компанії «Sticker» натиснувши цю кнопку